Okolica

kolaz okolica

Zagruszany są malowniczo położone wśród lasów iglasto-liściastych, które zachęcają do długich spacerów i wycieczek rowerowych. Latem zabieramy wyplatany koszyczek i idziemy zbierać maliny, poziomki i jagody. Wieczorem można z nich zrobić pyszne pierogi lub koktajl, który będziemy popijać na drewnianej ławeczce w cieniu świerków. Jesienią wszyscy chętnie chwytają za koszyki i wybierają się na grzybobranie. Wtajemniczeni mieszkańcy pobliskiego Białegostoku wiedzą, że to w tym lesie można trafić na najbardziej okazałe prawdziwki i kurki.

Zagruszany to także doskonała baza wypadowa do eksplorowania okolicznych miast i miasteczek, a także dziewiczej przyrody. Wystarczy kilka dni, by przekonać się o wielokulturowości i bogactwie regionu Podlasia.

ZabłudówTo położone zaledwie 5 km od Zagruszan miasteczko łączy w sobie elementy religii katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Przed wojną Żydzi stanowili ponad połowę ludności tego miasta, dziś pozostał po nich jedynie żydowski cmentarz. Warto zobaczyć również klasycystyczny kościół świętych Piotra i Pawła oraz XIX-wieczną cerkiew Zaśnięcia NMP. Po trudach zwiedzania wstąpmy do budki między cerkwią a kościołem na lody naturalne – prawdopodobnie najlepsze na Podlasiu!

BiałystokDo centrum miasta jest z Zagruszan jedyne 13 km. Wybierzmy się tam, by zobaczyć przede wszystkim zabytkowy Pałac Branickich, zwany Wersalem Północy i pospacerować po jego okazałych ogrodach. Warto także zwiedzić neogotycki kościół farny z czerwonej cegły, położony w sąsiedztwie pałacu, wypić kawę na Rynku Kościuszki i zobaczyć jedyny w Polsce uśmiechnięty ratusz. Białystok to miejsce narodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy uniwersalnego języka esperanto, którego szlakiem można zwiedzać stolicę województwa podlaskiego. W Białymstoku można także podziwiać okazałe pałace, rezydencje i dworki z XIX i początków XX wieku, kiedy to miasto było dużym ośrodkiem przemysłu tekstylnego. Godna uwagi jest też zachowana w niektórych dzielnicach architektura drewniana.

Tykocin – Maleńkie miasteczko w pobliżu Białegostoku jest jednym z najstarszych i najbardziej zabytkowych na Podlasiu. Był to ważny ośrodek kultury żydowskiej, o czym świadczy zbudowana w połowie XVII wieku synagoga, która przetrwała do dziś. Bardzo przyjemny jest też sam spacer brukowanymi uliczkami tego urokliwego miasteczka. W pobliżu Kiermusy - ostoja Żubra, Domek Rasputina, Dworek Nad Łąkami i SPA.

Kruszyniany – Oddalone o godzinę drogi Kruszyniany pozwolą z kolei odkryć jeszcze bardziej egzotyczny element Podlasia. Dzięki decyzji króla Jana III Sobieskiego wieś tę otrzymali polscy Tatarzy. Do dziś można zwiedzać piękny, zabytkowy meczet i przyległy cmentarz tatarski, a także spróbować dań tatarskiej kuchni w Jurcie Tatarskiej, gdzie gościł z wizytą sam książę Karol. W pobliżu warto zwiedzić historyczne Krynki i Poczopek - Park Leśny Silvarium (rezerwat sów).

Supraśl – Miasto może poszczycić się unikalnym na skalę Polski męskim monastyrem, czyli klasztorem dla prawosławnych mnichów. To tutaj w bibliotece klasztornej znajduje się rękopis Kodeksu Supraskiego, wpisany na listę UNESCO. Warto także wstąpić do położonego na terenie klasztoru Muzeum Ikon.

Kraina Otwartych Okiennic - szlak wiodący przez wsie położone w dolinie rzeki Narew: Trześcianka, Soce, Puchły, Ciełuszki i Kaniuki. Wsie pełne prześlicznych domów z niezwykle zdobionymi okiennicami, narożnikami, ścianami i gankami. Zdobią je przepięknie wyrzeźbione ludowe wzory, częściowo pomalowane kolorowymi farbami.

Narewka - malowniczo położona miejscowość na trasie do Białowieży. Polecamy dwa miejsca na przerwę obiadową: Dwór Bartnika i Bojarski Gościniec.  W tym pierwszym znajduje się skansen i muzeum pszczelarstwa. W drugim taras widokowy na którym, poza pysznym jedzeniem, można posłuchać nieustannego śpiewu ptaków i zobaczyć dzikie zwierzęta. Obok  (10 km) Lewkowo Stare (cerkiew) i zalew Siemianówka (sztuczny zbiornik wodny).

Ordynki - jedyny skit w Polsce św. Antoniego i Teodozjusza, pustelnia, archimandryta Gabriel. Wokół  - rozlewiska Narwi, okolice zalewu Siemianówka.

Ziołowy Zakątek - przepiękne miejsce dla miłośników przyrody. Podlaski Ogród Ziołowy jest unikalnym miejscem wśród podobnych obiektów w Europie, a liczba gatunków roślin użytkowych zgromadzonych na jego terenie jest największa w Polsce. Przepyszne podlaskie potrawy, nietypowe piwa i nalewki.