Okolica

kolaz okolica

Zagruszany są malowniczo położone wśród lasów iglasto-liściastych, które zachęcają do długich spacerów i wycieczek rowerowych. Latem zabieramy wyplatany koszyczek i idziemy zbierać maliny, poziomki i jagody. Wieczorem można z nich zrobić pyszne pierogi lub koktajl, który będziemy popijać na drewnianej ławeczce w cieniu świerków. Jesienią wszyscy chętnie chwytają za koszyki i wybierają się na grzybobranie. Wtajemniczeni mieszkańcy pobliskiego Białegostoku wiedzą, że to w tym lesie można trafić na najbardziej okazałe prawdziwki i kurki.

Zagruszany to także doskonała baza wypadowa do eksplorowania okolicznych miast i miasteczek, a także dziewiczej przyrody. Wystarczy kilka dni, by przekonać się o wielokulturowości i bogactwie regionu Podlasia.

ZabłudówTo położone zaledwie 5 km od Zagruszan miasteczko łączy w sobie elementy religii katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Przed wojną Żydzi stanowili ponad połowę ludności tego miasta, dziś pozostał po nich jedynie żydowski cmentarz. Warto zobaczyć również klasycystyczny kościół świętych Piotra i Pawła oraz XIX-wieczną cerkiew Zaśnięcia NMP. Po trudach zwiedzania wstąpmy do budki między cerkwią a kościołem na lody naturalne – prawdopodobnie najlepsze na Podlasiu!

BiałystokDo centrum miasta jest z Zagruszan jedyne 13 km. Wybierzmy się tam, by zobaczyć przede wszystkim zabytkowy Pałac Branickich, zwany Wersalem Północy i pospacerować po jego okazałych ogrodach. Warto także zwiedzić neogotycki kościół farny z czerwonej cegły, położony w sąsiedztwie pałacu, wypić kawę na Rynku Kościuszki i zobaczyć jedyny w Polsce uśmiechnięty ratusz. Białystok to miejsce narodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy uniwersalnego języka esperanto, którego szlakiem można zwiedzać stolicę województwa podlaskiego. W Białymstoku można także podziwiać okazałe pałace, rezydencje i dworki z XIX i początków XX wieku, kiedy to miasto było dużym ośrodkiem przemysłu tekstylnego. Godna uwagi jest też zachowana w niektórych dzielnicach architektura drewniana.

Tykocin – Maleńkie miasteczko w pobliżu Białegostoku jest jednym z najstarszych i najbardziej zabytkowych na Podlasiu. Był to ważny ośrodek kultury żydowskiej, o czym świadczy zbudowana w połowie XVII wieku synagoga, która przetrwała do dziś. Bardzo przyjemny jest też sam spacer brukowanymi uliczkami tego urokliwego miasteczka. Warto zwiedzić: Kościół Trójcy Przenajświętszej,  Zamek, Duży Rynek, Zespół Klasztorny Bernardynów. W pobliżu Kiermusy - ostoja Żubra, Domek Rasputina, Dworek Nad Łąkami  oraz wieś Pentowo - Europejska Wieś Bociania.

Kruszyniany – Oddalone o godzinę drogi Kruszyniany pozwolą z kolei odkryć jeszcze bardziej egzotyczny element Podlasia. Dzięki decyzji króla Jana III Sobieskiego wieś tę otrzymali polscy Tatarzy. Do dziś można zwiedzać piękny, zabytkowy meczet i przyległy cmentarz tatarski, a także spróbować dań tatarskiej kuchni w Jurcie Tatarskiej, gdzie gościł z wizytą sam książę Karol. W pobliżu warto zwiedzić historyczne Krynki i Poczopek - Park Leśny Silvarium (rezerwat sów).

Supraśl – Miasto może poszczycić się unikalnym na skalę Polski męskim monastyrem, czyli klasztorem dla prawosławnych mnichów. To tutaj w bibliotece klasztornej znajduje się rękopis Kodeksu Supraskiego, wpisany na listę UNESCO. Warto także wstąpić do położonego na terenie klasztoru Muzeum Ikon.

Kraina Otwartych Okiennic - szlak wiodący przez wsie położone w dolinie rzeki Narew: Trześcianka, Soce, Puchły, Ciełuszki i Kaniuki. Wsie pełne prześlicznych domów z niezwykle zdobionymi okiennicami, narożnikami, ścianami i gankami. Zdobią je przepięknie wyrzeźbione ludowe wzory, częściowo pomalowane kolorowymi farbami.

Narewka - malowniczo położona miejscowość na trasie do Białowieży. Polecamy dwa miejsca na przerwę obiadową: Dwór Bartnika i Bojarski Gościniec.  W tym pierwszym znajduje się skansen i muzeum pszczelarstwa. W drugim taras widokowy na którym, poza pysznym jedzeniem, można posłuchać nieustannego śpiewu ptaków i zobaczyć dzikie zwierzęta. Obok  (10 km) Lewkowo Stare (cerkiew) i zalew Siemianówka (sztuczny zbiornik wodny).

Białowieża - rezerwat żubrów w Puszczy Białowieskiej, Warto zobaczyć: cerkiew sw. Mikołaja, kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus, stację Białowieża Pałac (z herbaciarnią), Dworzec Białowieża Towarowa (restauracja Carska), Białowieskie Drezyny, warto zwiedzić ścieżkę edukacyjną Żebra Żubra oraz rezerwat pokazowy żubrów.

Odrynki - jedyny skit w Polsce św. Antoniego i Teodozjusza, pustelnia, archimandryta Gabriel. Dookoła  - rozlewiska Narwi, okolice zalewu Siemianówka.

Ziołowy Zakątek - przepiękne miejsce dla miłośników przyrody. Podlaski Ogród Ziołowy jest unikalnym miejscem wśród podobnych obiektów w Europie, a liczba gatunków roślin użytkowych zgromadzonych na jego terenie jest największa w Polsce. Przepyszne podlaskie potrawy, nietypowe piwa i nalewki.